3.12.2012 - Výstava v kulturním domě v Nechanicích

Asi všichni jsme už někdy něco slyšeli o knize Lucie Seifertové Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí. Knížka spatřila světlo světa již v roce 2003. Tato „rodinná“ knížka pro děti i dospělé je určena nejen těm, co nedávali ve škole pozor ( dozvědí se překvapivé informace z naší historie), ale i šprtům, ty zase pobaví ( pro vzdělanější čtenáře jsou připraveny zadní strany s podrobnějšími informacemi a zajímavostmi). Když rozložíme knihu jako harmonikovité leporelo, otevře se před námi 9 metrů dlouhá krajina, v níž se odehrávají drobné děje od pravěkých lovců po současnost. Fakta, informace, chronologické tabulky ke všem obdobím nechybí a zábavné textíky a kreslené postavičky umožní hledět na minulost a naše předky s humorem, nadsázkou a ironií.

Tato kniha získala ocenění Magnesii Literu za knihu roku 2003 pro děti a mládež, Zlatou stuhu v kategorii Literatura faktu a populárně naučná literatura pro děti ( za rok 2003) a Zlatů pečeť za polygrafické zpracování.

Málokdo však ví, že tato kniha-krajina je zvětšena do nadživotní velikosti. Dějinami lze tedy procházet a prožívat spolu s kreslenými figurkami jejich drobné radosti a starosti. Obří kniha ( výstava) dosahuje úctyhodných rozměrů. Je vysoká 2 metry a dlouhá je 70 metrů a stává se tak největší knihou na světě! Svoji pouť započala v roce 2004 v Národním muzeu v Praze a došla až do Nechanic! V prosinci 2012 si ji budete moci prohlédnout i vy v kulturním domě v Nechanicích. Knihu si můžete na místě v knihovně KD zakoupit za bezkonkurenční cenu 450 Kč. Dalším prodejním místem bude podatelna městského úřadu a k zakoupení by měla být i 2. 12. na rozsvícení vánočního stromu.

Mgr. Hana Jarošová