Ostatní poznávací trasy

Naučná stezka Ovocná stezka Podchlumím

Zveme Vás na návštěvu do Podchlumí, které je známé především tradicí pěstování ovocných stromů. Jedná se o putování o délce 5,5 km za zajímavostmi a zážitky, které se dotýkají ovoce, jeho pěstování a obyvatel, kteří se starají o rozsáhlé sady. Při procházce vedoucí sady ucítíte na vlastní kůži vůni květů ovocných stromů či zrajícího ovoce. Když budete unaveni, čeká na Vás dostatečný počet odpočinkových míst se zajímavostmi o tradici pěstování ovoce na informačních tabulích.

 

 

Zdejšími pěstiteli byly vyšlechtěny slavné odrůdy mnoha barev, chutí a tvarů. Sladká třešeň „Karšovka“ připomíná červené srdíčko, Holovouské malinové bylo nejoblíbenějším jablkem císaře Františka Josefa I.

 

 

Ovocná stezka

Zveme Vás na návštěvu do Podchlumí, které je známé především tradicí pěstování ovocných stromů. Zdejšími pěstiteli byly vyšlechtěny slavné odrůdy mnoha barev, chutí a tvarů. Sladká třešeň „Karšovka“ připomíná červené srdíčko, Holovouské malinové bylo nejoblíbenějším jablkem císaře Františka Josefa I. Právě tyto atributy daly vzniknout projektu s názvem „Ovocná stezka Podchlumím“, která vede z obce Kamenice do Podhorního Újezdu a Vojic. Plánováno je prodloužení stezky až do obce Ostroměř. Jedná se o putování za zajímavostmi a zážitky, které se dotýkají ovoce, jeho pěstování a obyvatel, kteří se starají o rozsáhlé sady. Při procházce vedoucí sady ucítíte na vlastní kůži vůni květů ovocných stromů či zrajícího ovoce. Když budete unaveni, čeká na Vás dostatečný počet odpočinkových míst se zajímavostmi o tradici pěstování ovoce na informačních tabulích.

 

 

Holovousova stezka

Holovousova stezka je úspěšným projektem z Programu rozvoje venkova, třetí osy zaměřené na podporu cestovního ruchu na venkově.  Stezka vede z Ostroměře a vede směrem na město Hořice. V rámci projektu byly obnoveny povrchy polních cest, bylo vytvořeno deset zastavení s informačními tabulemi a lavičkami. Podél cesty byly vysázeny stromky jabloní a na stezce potkáte i dřevěné sochy – Chodovickou nádrž střeží vodník, u Čertovy lávky vylézá čert a studánku nad školou probouzí studánková víla. Přijďte se po stezce projít, nebudete litovat!